fbpx

Lúcia dos Santos

Znana również jako Łucja od Jezusa OCD i siostra Łucja.

Urodziła się 28 marca 1907 roku w wiosce Aljustrel koło Fatimy.

Najmłodsza z siedmiorga dzieci Marii Rosa Santos oraz Antonia Santos.

30 marca 1907 roku została ochrzczona.

Mistyczne spotkania z Maryją

W czasie pierwszej spowiedzi św. oddała się Najświętszej Maryi Pannie. Kiedy dziewczynka modliła się do Maryi, aby „zachowała tylko dla Boga jej serce”, wówczas figura Matki Bożej Różańcowej w kościele parafialnym w Fatimie łagodnie się do niej uśmiechnęła.

W roku 1915, 1916 i 1917 spotkała Anioła Pokoju. W roku 1917 od maja do października doświadczyła objawień Matki Bożej Fatimskiej.

10 grudnia 1925 Matka Boża kolejny raz ukazała się Łucji i pouczała o nabożeństwie pierwszych sobót: „Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”.

15 lutego 1926 Siostra Łucja miała kolejne objawienie związane z nabożeństwem pierwszych sobót: „…Dziecko, zwracając się do mnie, zapytało: 'A ty rozpowszechniasz po świecie to, o co Matka Boża cię prosiła?’. W tym momencie przemienia się w chłopca, od którego bije jasność. Rozpoznałam, że to był Pan Jezus”.

Mądra dziewczynka

Była najstarsza z dzieci fatimskich, to kuzynka Hiacynty i Franka.

W czasie objawień miała 10 lat i była bardzo mądrą i zdolną dziewczynką. Przystąpiła wówczas już do Pierwszej Komunii Św. Razem z kuzynami wypasała stado owiec i bawiła się z nimi na łące. Nie umiała jednak jeszcze czytać i pisać.

Matka Boża poprosiła Łucję, by nauczyła się czytać i pisać, żeby mogła zapisać i przekazać ludziom, co zdarzyło się w Fatimie. Łucja rozmawiała z Panią Fatimską podczas objawień, prosiła Ją o uzdrowienie różnych osób, zapamiętywała i przekazywała to, o co prosiła Ją Matka Boża.

Misja

Po śmierci kuzynów (Franciszka i Hiacynty) Łucja wstąpiła do Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Spotkała się kilkakrotnie ze Św. Janem Pawłem II.

Przez całe swoje życie głosiła orędzie fatimskie oraz rozpowszechniała nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi zgodnie z prośbą Pani Fatimskiej.

Napisała kilka książek, które zostały wydane pod tytułami: „Wspomnienia s. Łucji z Fatimy”, ” Siostra Łucja mówi o Fatimie”, „Apele orędzia fatimskiego”.

Siostra Łucja zmarła w opinii świętości dn. 13 lutego 2005 r. o godz. 17.25 (w godzinę objawień).

Galeria

Czytaj także

Najbliższa Pierwsza Sobota Miesiąca

1
Kwietnia 2023
Join icon
Dołącz parafię
Gift icon
Do pobrania
Organizator Logo Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej
Partnerzy
Logo Krucjata Jednej Intencji Logo Sekretariat Logo Pierwsze Soboty Miesiąca